Pokládání kamenů zmizelých (2023) – rodina Glaserova, Weinsteinova, Seinerova a Friedova
V Palackého ulici čp. 232 žila rodina Glaserova. Františka Glaserová se narodila 26. listopadu 1884 v Kutné Hoře jako dcera Josefa a Terezy Krásových. Roku 1909 se v Kutné Hoře provdala za majitele holické továrny na obuv Vítězslava Glasera, který pocházel z Pelhřimova. O rok později se manželům narodil v Holicích syn Jan a v roce 1920 dcera Anna. Vítězslav Glaser v roce 1938 zemřel a nedožil se tak transportů do Terezína, kam byli ostatní členové rodiny v roce 1942 zařazeni. Františka Glaserová se synem Janem byli z Terezína v roce 1943 odvlečeni do Osvětimi, kde oba zahynuli. Dcera Anna, provdaná Flussová, koncentrační tábory přežila a dočkala se osvobození v Bergen-Belsenu.
Ludvík Weinstein, narozen 18. srpna 1877 v Petrovicích v dnešním okrese Benešov, vlastnil v Holicích továrnu na krabice a papírové zboží. S první manželkou Ellou roz. Aronovou měl syna Zdeňka a dceru Lilly. Ella roku 1916 zemřela a vdovec Ludvík se 7. června 1924 znovu oženil s vdovou Idou Popperovou, roz. Blochovou. Záhy po zahájení okupace odešel Zdeněk Weinstein do zahraničí, kde sloužil v československých jednotkách, nejprve ve Francii a od roku 1940 ve Velké Británii. Manželé Ida a Ludvík Weinsteinovi byli v důsledku Zdeňkovy emigrace internování ve Svatobořicích, kde Ida 25. října 1942 zemřela. Ludvík byl na počátku roku 1943 deportován do Terezína a odtud koncem téhož roku do Osvětimi, kde zahynul. Dcera Lilly se provdala za Alberta Druckera do Parníku u České Třebové. Věznění v koncentračních táborech přežila a po válce se doma setkala se svým bratrem Zdeňkem.
V Litětinách provozoval na počátku 20. století Bedřich Seiner se svou manželkou Augustou roz. Hostovskou obchod, hospodu a měli i malé hospodářství. Kolem roku 1910 se rodina přestěhovala do Starých Holic, kde rovněž provozovala obchod se smíšeným zbožím a hospodu. Bedřichovi s Augustou se narodilo celkem osm dětí. Druhorozený syn Rudolf (nar. 1886) se odstěhoval do Blšan, kde si zařídil obchod se střižním zbožím. S manželkou Olgou roz. Russovou měli syna Karla (nar. 1922) a dceru Helenu (nar. 1924). V důsledku odstoupení pohraničí na základě Mnichovské dohody Rudolfova rodina přesídlila ke svým příbuzným do Holic. V prosinci 1942 byli Rudolf s manželkou Olgou a dětmi Karlem a Helenou deportováni do Terezína a odtud hned v lednu 1943 do Osvětimi, kde všichni zahynuli.
V loňském roce jsme v Jiráskově ulici položili Stolpersteiny rodině Oskara Frieda. Jeho starší sestra Olga (nar. 1886) se před sňatkem s Václavem Fialou roku 1909 nechala pokřtít a přijala jméno Anna. Anna a Václav Fialovi měli syna Františka a dceru Marii. Pod tlakem protižidovských opatření v období okupace se manželé rozvedli, v důsledku čehož přestala být Anna chráněna smíšeným manželstvím a musela v prosinci 1942 nastoupit do transportu do Terezína, odkud byla v lednu 1943 deportována do Osvětimi, kde zahynula.
Mgr. Petr Mücke, Mgr. Renáta Růžičková
Státní okresní archiv Pardubice
Foto: Julie Růžičková